LUPUS-BG
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Въпрос-Отговор

Go down

Въпрос-Отговор Empty Въпрос-Отговор

Писане  Admin Вто Юли 08, 2008 1:14 am

Тук искам да отворя една тема в която ще помествам нещо от сорта на релация въпрос-отговор, оформено като :зададен въпрос - задоволителен отговор.Смятам че всички ще бъдат доволни и от това.

Q. Може ли пациенти със системен или дискоиден лупус да бъдат кръводарители?
A. Като цяло пациентите с лупус се препоръчва да не дават кръв

Q. Безопасно ли е ползването на ботокс ако имам лупус?
A. Да, няма сведения и доказателства че инжекциите ботокс предизвикват някакви ефекти върху лупуса.Както и да е, редно е да бъде предупреден физиотерапевта който ви прави интервенцията за диагнозата ви и лекарствата които взимате.

Q. Могат ли да ползват лупусни пациенти корективна очна хирургия?
A. Като цяло рисковете при корективната очна хирургия не нарастват от факта че сте с лупус.Много лупусни пациенти се оплакват от състоянието на сухота в очите и това вероятно би могло да повлияе крайния резултат, така че е въпрос на мнение на офталмолог.

Q. Дъщеря ми (14) е с диагноза SLE. Бидейки младо момиче е увлечена от татуировки (перманентни) и пиърсинг (на горната част на ухото). Разбирам че има морални възрастови ограничения особено при татуировките, но въпроса ми е има ли основа да се притеснявам заради лупуса?
A. Няма специфични проблеми асоциирани с татуировките при лупусни пациенти.Риска е технически и потенциален по отношение на възникващи по време на процеса инфекции и преноса на хепатит B и C, а така също и статистически пренебрежимия риск от алергична реакция спрямо боите, която е много рядка.
Admin
Admin
Admin

Брой мнения : 35
Join date : 08.07.2008
Age : 46
Местожителство : Varna

https://lupus.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Въпрос-Отговор Empty Re: Въпрос-Отговор

Писане  Admin Пон Сеп 08, 2008 9:06 pm

Q. Имам лупус, мога ли да бъда донор на органи?

A. Имайки съществуващо медицинско състояние не е непременно пречка да станете донор на органи или тъкани.В случай на смърт, лекарите взимат под внимание медицинската история и вземат решение относно това кои тъкани и/или органи са подходящи за трансплантация. Обикновено, но не винаги е възможно някои органи и тъкани да бъдат дарени.Има само две абсолютни противопоказания срещу донорството: да си ХИВ позитивен или да същестува риск да има положителен тест за болест на Кройцфелд-Якоб. Освен тези не виждам причина поради която страдащи от лупус да не бъдат считани за потенциални донори, докато са живи или след смъртта си.


Q. Имам лупус, мога ли да ползвам бои за коса или изрусител?

A. В общи линии това са безопасни химикали.Преди години съществуваще спорна разработка в която се дискутираше че боите за коса причиняват лупус.По-късните разработки не потвърдиха този факт.Някои пациенти които имат и дискоиден и SLE могат да бъдат алергични към бои и химикали и трябва да внимават за възможна реакция.
Admin
Admin
Admin

Брой мнения : 35
Join date : 08.07.2008
Age : 46
Местожителство : Varna

https://lupus.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите